środa, 27 kwietnia 2016

Błędy początkującego ogrodnika



Bujna zieleń, aromatyczna woń kwiatów, drewniana ławka pod parasolem, która zachęca do schronienia się od słońca – wszystko to i jeszcze więcej przychodzi na myśl, kiedy wyobrażamy sobie ogród idealny do wypoczynku. Przydomowe podwórko może także pełnić rolę rodzinnego placu zabaw czy miejsca hodowli ulubionych kwiatów i roślin. Na początek jednak trzeba włożyć trochę pracy w to, żeby doprowadzić przydomową przestrzeń do użytku – można skorzystać w tym celu z pomocy profesjonalistów lub powalczyć na własną rękę. Oto najczęściej popełniane błędy, których warto się wystrzegać.

Planowanie zagospodarowania przestrzeni

Jeśli spojrzeć na większość początkujących ogrodników pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy jest ich ogromne zaangażowanie, motywacja i zapał do pracy. Niestety z tym zapałem zwykle w parze idzie impulsywność i zbyt gorączkowe, nieprzemyślane działanie. A prace w ogrodzie, podobnie jak większość innych zadań związanych z aranżacją domów, mieszkań czy innych przestrzeni użytkowych wymagają właśnie przemyślanych, sensownie zaplanowanych działań. Konkretnie kroki powinny być uzależnione od kierunku, w jakim zmierzamy w aranżacji ogrodu – tak aby każda praca miała swoje uzasadnienie.
Nie tylko kolejność i zakres prac ma znaczenie – liczą się także detale, takie jak znalezienie odpowiedniego miejsca pod uprawę konkretnych gatunków roślin. Nie każda roślina ma takie same wymagania, więc zanim posadzimy jakąś roślinę w ogrodzie upewnijmy się, że wybrana lokalizacja spełnia jej minimalne warunki uprawy. Inaczej nie pomoże nawet najlepiej dobrana  pielęgnacja i cały trud pójdzie na marne.
   
Wiedza na temat hodowli roślin

Ktoś, kto uważa, że hodowla roślin nie wymaga żadnej specjalnej wiedzy czy umiejętności najwyraźniej w swoim życiu nie zajmował się samodzielnie żadnym kwiatem. Ogrodnictwo nie bez powodu jest oddzielną dziedziną w obszarze nauk rolniczych. Eksperci wykształceni w tym kierunku, którzy posiadają fachową wiedzę i doświadczenie zajmują się między innymi profesjonalną hodowlą i uprawą roślin sadowniczych, ozdobnych i warzywnych, a także posiadają kompetencje do projektowania, urządzania i pielęgnowana terenów zielonych. Krótko mówiąc, specjalista z dziedziny ogrodnictwa nie tylko wie jak we właściwy sposób hodować roślinność, ale może zająć się w sposób fachowy architekturą krajobrazu.
Jeśli nie posiadamy podstaw wiedzy z zakresu ogrodnictwa, a zależy nam na osiągnięciu najlepszych efektów warto podjąć współpracę z architektem krajobrazu, podobnie jak korzystamy z usług architekta przy projektowaniu domów.

Systematyczna pielęgnacja

Postawa człowieka „w gorącej wodzie kąpanego” nie przyniesie najlepszych efektów ani na etapie projektowania ogrodu, ani też w dalszej eksploatacji. Dlatego kluczem w utrzymaniu ogrodu w dobrym stanie jest systematyczność i regularna pielęgnacja. Tutaj również trzeba się wykazać odpowiednim zasobem wiedzy, chociażby w takiej kwestii jak podlewanie kwiatów, krzewów i roślin. Początkujący ogrodnicy rzadko kiedy zadają sobie trud zapoznania się z zapotrzebowaniem hodowlanym konkretnego gatunku rośliny, jaką mają w swoim ogródku – a to poważny błąd, bo nie każdy krzew, bylina czy drzewo będzie miało takie same wymagania.

Urządzając ogród warto kierować się radami specjalistów i korzystać ze sprawdzonych sposobów i trików na projektowanie oraz utrzymanie roślin na przydomowym podwórku w dobrym stanie. Przy odrobinie cierpliwości i pracy włożonej w uprawę, rośliny na pewno odwdzięczą się pięknym wyglądem i będą prawdziwą chlubą ogrodnika. 


Więcej:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz