środa, 27 kwietnia 2016

Oświetlenie ogrodu



Ogród to jedno z ulubionych miejsc właścicieli domów – o ile oczywiście jest odpowiednio zagospodarowany. Trudno o coś bardziej przyjemnego niż letnie wieczory spędzane w przydomowym, pięknie zaaranżowanym domu. Ale żeby móc cieszyć się czasem spędzonym na takim podwórku niezależnie od pory dnia koniecznie trzeba pomyśleć o odpowiednim oświetleniu. O czym trzeba pamiętać podczas takiej aranżacji?

Co oświetlić

Przede wszystkim warto zaplanować dokładnie rozmieszczenie elementów oświetlenia, tak aby światło nie było rozproszone na całą powierzchnię ogrodu, ale kierowało się w strategiczne punkty, gdzie będzie najbardziej przydatne. Zaczynając od początku warto oświetlić wejście do ogródka – zarówno od strony domu, jak i od bramy wjazdowej i furtki z ulicy. Dobrym pomysłem może być zamontowanie czujników ruchu i zmierzchu, które sprawią, że oświetlenie tych elementów będzie uruchamiane automatycznie wraz z zachodem słońca lub w przypadku wykrycia ruchu w pobliżu wejścia do ogrodu.

Kolejne strategicznie istotne miejsca, które wymagają oświetlenia to ścieżki czy różnego rodzaju inne trakty komunikacyjne w ogródku. Aby jak najefektywniej wykorzystać źródło światła i nie obciążać za nadto domowego budżetu wystarczy skierować jednolite strugi oświetlenia na środek powierzchni, po której powinni poruszać się użytkownicy – ewentualnie można minimalnie podświetlić również niewielką przestrzeń wystającą poza nawierzchnię.

Odpowiedniego oświetlenia nie może również zabraknąć w miejscach, w których mieszkańcy spędzają najwięcej czasu, często ze swoimi gośćmi, czyli na tarasie, werandzie czy w przydomowej altance. Tutaj wybierając konkretny rodzaj oświetlenia warto postawić na te, które zapewniają subtelne, nierażące światło i zastosować kilka źródeł światła, tak żeby rozproszyć je po całej przestrzeni lub skierować na konkretne miejsca, na przykład stolik czy ławę.

Wspomniane dotąd elementy ogrodu wymagają dobrego światła głównie z powodów bezpieczeństwa i komfortu użytkowania – jest to zatem oświetlenie przede wszystkim funkcjonalne. Jeśli natomiast chodzi o oświetlenie bardziej dekoracyjne warto zastanowić się nad najmocniejszymi stronami ogrodu i wybrać kilka elementów, które szczególnie chcemy wyeksponować. Może to być na przykład wyjątkowo efektowna rabatka czy oczko wodne.

Jak oświetlić

Przy dobieraniu oświetlenia do poszczególnych elementów ogrodu warto znać konkretne techniki takiego kierowania światłem, aby osiągnąć zamierzony cel. Tak jak w przypadku oświetlania chodnika nie powinno się kierować światła ku górze, bo może oślepiać przechodzące osoby, tak ten sposób doskonale sprawdzi się, jeśli chcemy podświetlić ulubione kwiaty czy inne elementy dekoracyjne ogrodu. Inną ciekawą techniką rzeźbienia światłem jest cieniowanie, czyli takie kierowanie źródła światła, aby oświetlane obiekty rzucały cień na powierzchnię, która znajduje się za nimi.

O czym pamiętać

Jeśli zdecydujemy się na montaż oświetlenia z czujnikami ruchu należy bardzo precyzyjnie ustawić czujnik, tak aby nie włączał się w niepowołanych momentach. Najlepiej przeprowadzić próby i upewnić się, że sąsiedzi przechodzący obok naszej posesji nie będą niechcący uruchamiać za każdym razem oświetlenia. Lampy sterowane czujnikiem wymagają jednak stałego zasilania, aby ich funkcjonowanie miało sens.

Lampy ogrodowe mogą być zasilane standardowo za pośrednictwem energii elektrycznej, co wymaga doprowadzenia odpowiednich elementów instalacji, do czego niezbędna jest pomoc elektryka. Jeśli jednak nie wymagamy silnego oświetlenia, a zależy nam głównie na łagodnym rozświetleniu ogrodu można skorzystać z lamp solarnych. 


Więcej:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz