środa, 27 kwietnia 2016

O czym pamiętać projektując ogród?



Piękny zadbany ogródek może być prawdziwą chlubą właściciela domu – to tam w ciepłe dni i wieczory zapraszamy gości, spędzamy każdą wolną chwilę na świeżym powietrzu, praktycznie nie opuszczając swojego domu. Jednak, żeby cieszyć się takimi przyjemnościami najpierw trzeba doprowadzić ogród do odpowiedniego stanu. Żeby to zrobić naprawdę nie potrzeba wiele – odrobina chęci, wiedza i cierpliwość z pewnością zaowocują w zachwycającej przestrzeni w ogrodzie.

Dobry ogrodnik powinien zadbać o kilka elementów swojego podwórka – nie tylko o bujną i zdrową roślinność, ale też między innymi o infrastrukturę i wyposażenie. Żeby móc odpowiednio zaplanować niezbędne prace w ogrodzie najpierw trzeba określić czemu przede wszystkim ma służyć urządzana przez nas przestrzeń – czy bardziej zależy nam na hodowli różnego rodzaju kwiatów i krzewów, zaaranżowaniu kącika wypoczynku czy może małego placu zabaw dla dzieci? Po podjęciu takiej decyzji można przejść do kolejnych kroków na drodze do stworzenia wymarzonego ogródka przy domu.

Zacznijmy od zaplanowania całej infrastruktury ogrodowej, czyli takich elementów jak trakty komunikacyjne, ścieżki, altany, domki drewniane, instalacje wodne czy elektryczne. Szczególnie istotne jest odpowiednio wczesne uwzględnienie konieczności dopływu prądu czy systemu wodnego do ogródka, bo wymaga to współpracy ze specjalistą, który zajmie się doprowadzeniem instalacji. Jeśli zależy nam na przykład na oświetleniu sterowanym przez czujniki ruchu lub zmierzchu taka instalacja jest niezbędna, bo lampy z automatycznym sterowaniem wymagają stałego dostępu do zasilania. Alternatywą dla tego typu oświetlenia są lampy solarne, zasilane energią słoneczną – można dowolnie zmieniać miejsce ich usytuowania, są ekologiczne i nie wymagają podłączania żadnych instalacji.

Oprócz oświetlenia warto pomyśleć o elementach czysto funkcjonalnych, czyli wspomnianych ścieżkach, tarasach czy małej architekturze ogrodowej. Szczególną uwagę warto poświęcić wybierając rodzaj materiału, z jakiego zostanie wykonana podłoga tarasu. Najtańszym rozwiązaniem są płyty betonowe, obecnie dostępne w różnych kolorach i rozmiarach, co pozwala na uzyskanie ciekawego i estetycznego efektu. Podłoga tarasowa może być też wykonana z płytek terakoty, gresu lub kamienia. Jeśli wybierzemy produkt o wysokiej klasie ścieralności i odporności na mróz nie powinniśmy narzekać na jego trwałość. Dodatkowym atutem jest na pewno łatwość utrzymania płytek w czystości. Taras drewniany jest zdecydowanie najprzyjemniejszy w kontakcie, dlatego można po nim chodzić nawet boso, a odpowiednio zabezpieczony i zaimpregnowany powinien być dosyć odporny przez lata. Zaletą tarasów drewnianych jest fakt, że w przypadku wystąpienia jakichkolwiek uszkodzeń można w łatwy sposób wymienić tylko zniszczony element, bez naruszania całej konstrukcji.

W ogródku można również postawić domek drewniany lub altankę. Gotowe konstrukcje można znaleźć w sklepach budowlanych, ale podobny niewielki obiekt można też zaprojektować i wybudować na własną rękę. Trzeba jednak pamiętać o konieczności zgłoszenia zamiaru postawienia takiego domku do odpowiednich organów administracyjnych. Zgodnie z ustawą Prawa budowlanego (art. 29 i art. 30) w przypadku parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 metrów właściciel jest zobowiązany do zgłoszenia faktu rozpoczęcia budowy, ale nie musi ubiegać się o pozwolenie na prace budowlane.


Jeśli chodzi o wyposażenie najlepiej postawić na meble przeznaczone specjalnie do użytku zewnętrznego, wykonane z materiałów w dużej mierze odpornych na działanie warunków atmosferycznych, takich jak woda czy silne nasłonecznienie. W ofercie sprzedawców można obecnie znaleźć między innymi meble z takich materiałów jak: rattan, technorattan czy aluminium. Można też spotkać meble plastikowe, ale ze względu na ich niską trwałość nie warto w nie inwestować. Oprócz mebli warto zadbać o akcesoria dekoracyjne, które będą nie tylko zdobić, ale również spełniać rolę funkcjonalną – na przykład estetyczny lampion odstraszający owady czy przytulne i ciepłe koce lub poduszki. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz